Koszule, spodnie, marynarki – poznaj podstawy męskiej elegancji!Podstawowe zasady męskiej elegancji są wyjątkowo proste, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że łatwo jest skompletować elegancki ubiór. Wręcz przeciwnie – jeśli popełnimy nawet pozornie błahy błąd, całość naszego wyglądu i idąca za nim prezencja mogą bardzo ucierpieć. Z tego powodu dzisiaj weźmiemy pod lupę koszule, eleganckie spodnie i marynarki. Sprawdź, jak nosić je poprawnie!

Przede wszystkim rozmiar – jak upewnić się, że koszule i spodnie będą dobrze dopasowane?

Podstawowym grzechem modowym, który popełnia większość mężczyzn, jest sytuacja, kiedy elementy naszej garderoby są na nas zbyt duże, lub zbyt małe. Teoretycznie nie ma żadnego kłopotu z dobraniem właściwej koszuli i spodni pod kątem rozmiaru, jednak często i tak nie udaje nam się dopasować idealnych ubrań. W jaki sposób upewnić się, że nasz wybór jest poprawny?

Warto kierować się prostymi zasadami. W przypadku koszuli spójrzmy na rękawy – przy wyprostowanym ramieniu mankiet powinien delikatnie zachodzić na dłoń i kończyć się około centymetra lub dwóch nad naszym kciukiem. Jeśli natomiast chodzi o spodnie, po ich założeniu na nogawkach powinno pojawiać się maksymalnie jedno zagięcie – jeśli jest ich więcej, spodnie są zbyt długie, natomiast jeśli nie występuje ono wcale, są one zbyt krótkie.

Koszule i spodnie – kolor i materiał

Przy wyborze właściwej koszuli oraz spodni kolejną niezwykle istotną kwestią jest ich materiał i barwa. Te powinny być zawsze dopasowane do sytuacji, gdyż tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie odpowiedni wygląd, który nie narazi nas na żadne faux-pas. O czym należy wiedzieć w tym zakresie?

Przede wszystkim to, że im prostsza będzie nasza stylizacja, tym bardziej elegancka się stanie. Wybierając się na oficjalną sytuację, jak chociażby egzamin, czy rozmowa o pracę, dobrze będzie zachowywać odpowiedni minimalizm. Nie oznacza to jednak, że czarny garnitur zawsze będzie dobrym wyborem – wręcz przeciwnie. Zgodnie z etykietą, taka stylizacja pasuje na wydarzenia odbywające się przy sztucznym świetle, oraz na pogrzeby, gdzie czerń jest kulturowo wymagana. W tym ostatnim przypadku pamiętajmy, że nie dotyczy to koszuli – białe koszule są zdecydowanie bardziej eleganckie niż ich czarne odpowiedniki.

Garnitur, czy różniące się marynarki i spodnie? Co jest lepszym wyborem?

W kontekście minimalizmu i prostoty warto się przyjrzeć sytuacji, kiedy chcemy dokonać wyboru pomiędzy pełnym garniturem a tak zwanym zestawem koordynowanym, w którym spodnie różnią się od marynarki. Ciężko odpowiedzieć na pytanie, który wybór jest lepszy – po raz kolejny będzie to zależało tylko od tego, na jaką okazję chcemy się ubrać. Jedno jest jednak pewne – jednolity garnitur to zdecydowanie łatwiejsza opcja – jeśli ją wybierzemy, dużo trudniej będzie popełnić jakiś błąd, który przekreśli nasze starania o schludny i elegancki wygląd. Zestaw koordynowany również może być rewelacyjną opcją, pod warunkiem że odpowiednio zestawimy spodnie i marynarkę – z tego powodu jego wybór jest raczej polecany tym Panom, którzy wiedzą już trochę o świecie mody i panujących w nim reguł.