Myszka i klawiaturaMysz komputerowa składa się z jednego lub więcej przycisków i kółka przewijania. Najpopularniejszym projektem tych trzech przycisków jest kliknięcie lewym, prawym i środkowym przyciskiem. Myszy komputerowe występują w formie bezprzewodowej - na baterie, a także w formie przewodowej, zwykle w formie kabla USB. Jaki rodzaj myszki wybrać do codziennej pracy z komputerem?

Niełatwy wybór

Nie ma wątpliwości co do tego, że debata odnośnie tego który z tych dwóch typów myszy jest lepszy od drugiego może trwać bardzo długo. Niektórzy mogą argumentować, że przewodowa mysz zapewni bardziej niezawodne połączenie, z którego można korzystać przez wiele godzin, a tym samym nie trzeba martwić się o to, że mysz straci sygnał lub się rozładuje. Z drugiej strony myszy bezprzewodowe są łatwiejsze do przenoszenia z miejsca na miejsce i nie zwiększają plątaniny kabli na biurku. Zapewniają również większą swobodę poruszania myszą podczas pracy. Wybór między myszą bezprzewodową a przewodową zależy od tego, do czego konkretnie potrzebujesz myszki oraz ile czasu spędzasz z nią każdego dnia. Mysz bezprzewodowa jest zwykle preferowana od myszy przewodowej, ponieważ nie wymaga użycia kabla, co może dla wielu osób wiązać się z dużym ograniczeniem. Ten rodzaj myszy świetnie nadaje się do pracy na laptopie. Jeśli natomiast wykonujesz dużo pracy na komputerze stacjonarnym, najlepszym rozwiązaniem jest mysz przewodowa. Biorąc to wszystko pod uwagę, musisz pamiętać, że te dwa typy myszy są tańsze niż kiedykolwiek wcześniej, więc nie ma powodu, aby nie posiadać obu!

Zalety i wady myszy bezprzewodowej

Konkretną zaletą myszy bezprzewodowej jest to, że obecnie produkowane urządzenia tego typu mają bardzo długą żywotność baterii, więc zwykle nie trzeba przejmować się tym, że w trakcie pracy mysz odmówi nam posłuszeństwa. Myszy bezprzewodowe są zwykle o wiele wygodniejsze w użyciu niż myszy przewodowe. Dzięki nim możliwy jest lepszy zakres ruchu i można zapomnieć o plątaninie przewodów na biurku. Są też zwykle dokładniejsze, ponieważ na ich precyzję nie wpływa długość kabla.

Jednak myszy bezprzewodowe są często droższe niż myszy przewodowe i mogą wymagać określonych adapterów, aby działały poprawnie na różnych komputerach. Potrzebują również wymiany baterii co kilka miesięcy - co może być niewygodne, jeśli dużo podróżujesz lub po prostu zapomnisz naładować jej ponownie przed zabraniem z domu do pracy.

Zalety i wady myszy przewodowej

Mysz przewodowa to rodzaj myszy komputerowej, w której przewód jest podłączony do komputera przez port USB lub PS/2. Zaletą myszy przewodowej jest to, że są one zwykle tańsze niż myszy bezprzewodowe i działają bez baterii, co pozwala zaoszczędzić wydatki związane z zakupem nowych baterii. Mysz przewodowa jest łatwa w użyciu. Kursor porusza się płynnie i szybko po ekranie z małym opóźnieniem, a reakcja na przyciski jest natychmiastowa, niezależnie od odległości w ramach długości kabla. Wadą myszy przewodowej jest to, że nie można jej używać bezprzewodowo, a jeśli przypadkowo uszkodzimy kabel lub wtyczkę to mysz całkowicie odmówi nam posłuszeństwa.